شهروندی زیست محیطی و تغییر اقلیم: نقش آموزش در سلامت عمومی

 

امروزه تغییرات اقلیمی[1]یکی از مسائل مهم در مراقبت های سلامتی است. بلایای ناشی از تغییرات آب و هوایی باعث از دست دادن درآمد، از دست دادن دارایی، بیکاری، وخامت رفاه، بیماری و حتی مرگ در جوامع آسیب دیده می شود. مردم، در درجه اول فقرا و حاشیه نشینان، در برابر شوک های محیطی[2] و بلایای طبیعی شدید آسیب پذیر هستند. برای انطباق با شوک های آب و هوایی و تأثیرات آن، فراخوانی برای شهروندی زیست محیطی در آموزش و پرورش انجام شده است.  هدف آن نه تنها ارائه اطلاعات در مدیریت بحران های زیست محیطی، بلکه تبدیل اطلاعات به عمل و تعهد زیست محیطی است. این مسئولیت مقامات محلی است که برای تأثیرات تغییرات آب و هوایی آماده شوند.

رویکردهای متفاوتی برای مقابله با تأثیرات تغییرات آب و هوایی بر سلامتی اتخاذ می‌شود و اهمیت استدلال‌های سلامت عمومی برای سازگاری نیز متفاوت است. با این حال، مؤسسات آموزشی می توانند نقش مهمی در کاهش تأثیرات تغییرات آب و هوایی بر جامعه و فقرا ایفا کنند. از طریق ادغام آموزش های زیست محیطی در محیط های مختلف، دانش آموزان می توانند نسبت به مشکلات زیست محیطی و نیازهای حاشیه نشینان جامعه حساسیت ایجاد کنند. دانش‌آموزان و معلمان با آگاهی از اهمیت اکولوژی و توسعه راه‌هایی برای بازگرداندن سطوح مختلف تعادل زیست‌محیطی، می‌توانند موثر باشند. برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی، گنجاندن دروس زیست محیطی در برنامه درسی باید تشویق شود تا دانش آموزان و جامعه را درگیر کند. علاوه بر این، بر ادغام آگاهی زیست محیطی[3] در همه موضوعات، القای ارزش هایی[4] مانند عشق به خانه و دنیا[5]، و انجام تحقیقات یادگیری خدماتی در مورد مدیریت پسماند[6] تاکید شده است. مؤسسات آموزشی می توانند با واکنش به بحران های اقلیمی نقش کلیدی در سازگاری با تغییرات اقلیمی ایفا کنند. از طریق گسترش جامعه، مشارکت و همکاری با مقامات محلی، مؤسسات سلامت عمومی و سایر سازمان‌های خصوصی، می‌توان فعالیت‌های خدماتی معناداری را انجام داد. یادگیری هم شامل دانستن و هم عمل است. بنابراین، مؤسسات دانشگاهی می توانند به توسعه شهروندی زیست محیطی[7] در بین دانش آموزان و اعضای جامعه کمک کنند و همچنین اقدامات زیست محیطی سالم را به نفع همه، به ویژه افراد آسیب پذیر، تضمین کنند.

 

[1] Climate Change

[2] Environmental shocks

[3] Environmental awareness

[4] Values

[5] love of home and world

[6] Waste management

[7] Ecological Citizenship

نویسنده: دکتر حمید صفرپور

دکترای تخصصی سلامت در بلایا و فوریت ها

کپی با ذکر منبع وبسایت جامع سلامت در حوادث و بلایا مجاز می باشد.

طراحی سایت فوری,آموزش جوملا,xvhpd shdj,پرکلرواتیلن,طراحی سایت صنعتی,تبلیغات گوگل,طراحی کاتالوگ تبلیغاتی,طراحی سایت حرفه ای,طراحی اپلیکیشن,طراحی لوگو,پرکلراتیلن,طراحی سايت با جوملا,آموزش طراحی سایت,طراحی سایت ارزان,تبلیغ گوگل,قیمت طراحی کاتالوگ,طراحی اپلیکیشن اندروید,ماژول تاریخ ایرانی,قیمت طراحی سایت,آموزش طراحی وب سایت با جوملا,قیمت تبلیغات گوگل,ساعت برای جوملا,طراحی سایت مذهبی,طراحی کاتالوگ حرفه ای,ماژول تاریخ انگلیسی,قیمت طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,گوگل ادوردز,تبلیغات در گوگل,طراحی سایت حرفه ای,ماژول تاریخ جوملا,نمونه طراحی کاتالوگ,طراحی سایت رایگان,طراحی سایت 24 ساعته,تبلیغات در سایت گوگل,سایت های آماده,سایت آماده,آموزش طراحی وب سایت,طراحی سایت املاک,قیمت طراحی وب سایت,ماژول تاریخ شمسی جوملا 3,طراحی اپلیکیشن موبایل,وب سایت ارزان,ساعت متحرک جوملا,ماژول تاریخ عربی,تبلیغات گوگل,ماژول تاریخ شمسی,تبلیغات در صفحه اول گوگل,طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,طراحی سايت با جوملا,پرکلر اتیلن,طراحی کاتالوگ,طراحی سایت خبرگزاری,ماژول ساعت برای جوملا,طراحی سایت مداحی,طراحی کارت ویزیت,قیمت طراحی سایت حرفه ای,طراحی سایت در 24 ساعت,طراحی وب سایت حرفه ای,ماژول ساعت جوملا 3,طراحی سایت شخصی,طراحی سایت ارزان,طراحی سایت فروشگاهی,بشکه پرکلرواتیلن,طراحی سایت خبری,