راهنمای تجمعات انبوه ایمن در زمان کووید19

تجمعات انبوه[1] با تمرکز و تجمع افراد در یک مکان خاص برای یک هدف خاص در یک بازه زمانی خاص مشخص می شود. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد اجتماعات گسترده می تواند خطر انتقال بیماری های عفونی مانند ویروس کرونا را افزایش دهد.

نمونه هایی از گردهمایی های جمعی/تجمعات انبوه عبارتند از:

- رویدادهای ورزشی به عنوان مثال مسابقات فوتبال، شرط بندی

- وقایع مذهبی به عنوان مثال نماز جماعت، جنگ های صلیبی/مذهبی، زیارت و غیره

- رویدادهای اجتماعی / فرهنگی به عنوان مثال مراسم تشییع جنازه، عروسی

- رویدادهای سیاسی به عنوان مثال میتینگ ها، کمپین ها، رویدادهای ملی

عوامل مرتبط با تجمعات انبوه که در بروز بیماری های همه گیر نقش دارند:

- بیماری های عفونی شایع ترین مشکلات سلامتی است که در تجمعات انبوه مشاهده می شوند.

- بسیاری از تجمعات انبوه دارای درصد نامتناسب زیادی از شرکت کنندگان در کشور در حال توسعه هستند که بومی بیماری های عفونی قابل درمان و پاتوژن های نوظهور هستند.

- منابع کشورهای فقیر با حجم بالای شرکت کنندگان در تجمعات انبوه ممکن است شیوع بالایی در استفاده از آنتی بیوتیک توسط خود و تجویز داشته باشد

- تماس با حیوانات پرورشی و وحشی در بین کشورهای در حال توسعه که عوامل عفونی مقاوم را در خود دارند بیشترین است

- جمعیت شناسی شرکت کنندگان در تجمعات انبوه ممکن است انتقال بیماری را تسریع کند ، زیرا ممکن است افراد مسن و دارای شرایط مزمن زمینه ای باشند ، یا جمعیت جوانتری که از کشورهایی که مصونیت گله ندارند در معرض بیماری ها ظاهر شوند.

- سیستم نظارت نامطلوب در کشورهای شرکت کننده در تجمعات انبوه

- آمادگی کمتر از حد مطلوب برای همه گیری ها

سازمان دهندگان باید قبل از میزبانی یک رویداد، مقدمات کافی را برای محافظت از شرکت کنندگان در برابر کووید19 همانطور که در زیر ذکر شده است، انجام دهند.

  1. یک تیم از وزارت بهداشت یا مقام بهداشت محلی باید محل را بازرسی کنند، مقدمات را بررسی کرده و ارزیابی خطر را انجام دهند. برگزارکنندگان باید یک فرد صالح و شایسته را برای ارتباط با مقامات بهداشتی در طول برگزاری این رویداد تعیین کنند.
  2. از فراهم كردن امكانات مناسب شستشوي دست با صابون يا تمیز کردن دست با الكل اطمينان حاصل كنيد.
  3. افرادی که علائم شبیه آنفولانزا دارند و حال آنها مساعد نیست باید در خانه در اتاق با تهویه مناسب بمانند و اجازه دسترسی به محل اجتماعات را ندارند.
  4. سازمان دهندگان باید برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن مکانهای مشترک متداول (مانند سطح حمام و توالت) و سطوح مکرر لمس شده مانند دستگیره/ دسته، درب اتومبیل و دکمه های آسانسور با مواد ضد عفونی کننده و صابون برنامه ریزی کنند.
  5. سازمان دهندگان باید امکانات کافی برای مدیریت پسماند (سطل آشغال، قوطی، کیسه زباله و دستمالهای یکبار مصرف) و کنترل کنندگان ایمن/ آموزش دیده مدیریت پسماند را فراهم کنند.
  6. اطلاعات مربوط به پیشگیری از COVID-19 را به شرکت کنندگان در موارد زیر ارائه دهید:

الف- هنگام سرفه و عطسه دهان و بینی را با دستمال یا شال کردن یا هر پارچه ی دیگری بپوشانید. دستمال را باید شستشو داده و اتو کرد. در صورت استفاده از بافت های یکبار مصرف، اطمینان حاصل کنید که بلافاصله پس از استفاده، آن را در یک منطقه مشخص یا سطل آشغال دور بیندازید. به این ترتیب شما از دیگران در برابر ویروسی که از طریق سرفه و عطسه آزاد می شود محافظت می کنید.

ب- دستان خود را با صابون بشویید یا بلافاصله پس از استفاده از دستمال از هندراب الکل دار استفاده کنید.

ج- اگر متوجه شدید فردی که سرفه یا عطسه می کند حداقل 2 متر از او فاصله دارد.

د- سازمان دهندگان باید به هرکسی که تب، سرفه و دشواری در تنفس دارد، توصیه کنند از تجمع سریعاً خودداری کرده و به پزشک مراجعه کنند.

ه- از دست زدن به چشم، بینی و دهان خودداری کنید. دست ها بسیاری از سطوح را که می توانند به ویروس آلوده شوند لمس می کنند و می تواند ویروس را از سطوح منتقل کند.

و- از دست دادن و در آغوش کشیدن پرهیز کنید.

ر- به مشارکت کنندگان در مورد تف انداختن در جمع توصیه کنید.

ز- اگر به مشارکت کنندگان مشکوک هستید که به COVID-19 مبتلا شده اند، بلافاصله پرسنل بهداشت را مطلع کرده و آنها را در جریان وضعیت قرار دهید.

تسهیلات اجباری زیر باید در همه مکانهای تجمعات انبوه وجود داشته باشد:

- توالت / مستراح: برای هر 20 شرکت کننده 1 مورد

- امکانات شستن دست: آب روان و صابون

- امکانات مدیریت پسماند[2]

- تهویه مناسب با گردش هوا مناسب

- میز سلامت[3] با کارکنان بهداشت برای نظارت بر استانداردهای ایمنی بهداشت. همیشه راهنمای کارکنان مراقبت های بهداشتی را دنبال کنید.

- دسترسی به مراکز تخلیه برای شرکت کنندگان بیمار مانند آمبولانس

- جعبه کمک های اولیه[4]

[1] Mass Gatherings

[2] Waste management

[3] Health desk

[4] First aid kits

گردآوری: دکتر حمید صفرپور

دکترای تخصصی سلامت در بلایا و فوریت ها

کپی با ذکر منبع وبسایت جامع سلامت در حوادث و بلایا مجاز می باشد.

 

طراحی کارت ویزیت,بشکه پرکلرواتیلن,طراحی سايت با جوملا,طراحی سایت مذهبی,قیمت طراحی کاتالوگ,ماژول ساعت جوملا 3,طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,قیمت طراحی وب سایت,سایت آماده,ماژول تاریخ شمسی جوملا 3,طراحی سایت حرفه ای,ساعت برای جوملا,طراحی سایت مداحی,طراحی لوگو,طراحی سایت 24 ساعته,آموزش طراحی وب سایت,قیمت طراحی سایت حرفه ای,قیمت تبلیغات گوگل,طراحی سایت خبری,طراحی سایت شخصی,طراحی اپلیکیشن اندروید,طراحی کاتالوگ,تبلیغات گوگل,قیمت طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,طراحی سایت فروشگاهی,طراحی سایت رایگان,طراحی سایت صنعتی,قیمت طراحی سایت,طراحی وب سایت حرفه ای,آموزش طراحی سایت,پرکلراتیلن,ماژول تاریخ عربی,آموزش طراحی وب سایت با جوملا,تبلیغات در گوگل,ماژول ساعت برای جوملا,نمونه طراحی کاتالوگ,طراحی سایت در 24 ساعت,ماژول تاریخ شمسی,تبلیغات در سایت گوگل,طراحی سایت حرفه ای,طراحی سایت خبرگزاری,طراحی کاتالوگ تبلیغاتی,طراحی کاتالوگ حرفه ای,طراحی سایت املاک,طراحی اپلیکیشن,تبلیغات در صفحه اول گوگل,ماژول تاریخ ایرانی,طراحی سایت ارزان,پرکلرواتیلن,وب سایت ارزان,ماژول تاریخ جوملا,تبلیغات گوگل,سایت های آماده,طراحی سایت فوری,آموزش جوملا,طراحی سایت ارزان,ماژول تاریخ انگلیسی,طراحی اپلیکیشن موبایل,ساعت متحرک جوملا,گوگل ادوردز,xvhpd shdj,تبلیغ گوگل,طراحی سايت با جوملا,پرکلر اتیلن,