ویژگی هاي تسلیحات بیولوژیک

به وسیله اي که به منظور انتشار عمدي موجودات زنده بیماري زا یا فرآورده هاي آن ها توسط غذا، آب، حشرات ناقل یا به صورت افشانه(آئروسل) مورد استفاده قرار می گیرد، جنگ افزار بیولوژیک می گویند. تسلیحات بیولوژیک نسبت به تسلیحات شیمیائی و هسته اي برتري هایی دارد که آن ها را بی نظیر می سازد. با توجه به ویژگی هاي عوامل بیولوژیک جنگی، خصوصیات تسلیحات بیولوژیک را می توان به صورت زیر برشمرد:

1- دوز مؤثر و پائین عوامل بیولوژیک، یکی از ویژگی هاي مهم آن هاست که جنگ بیولوژیک را نسبت به سایر جنگ ها برتري می بخشد. اختلاف بین عوامل شیمیائی و بیولوژیک در مقیاس وزن به وزن به دلیل این است که عوامل بیولوژیک در واقع میکروب هاي زنده هستند که همه فعالیت هاي حیاتی خود نظیر تغذیه، حرکت، رشد، تکثیر، جهش و ... را انجام می دهند. گفتنی است که کشورهاي صنعتی، عوامل جنگ هاي بیولوژیک را به عنوان بمب هاي اتمی مردم فقیر می شناسند، اما اسناد و شواهد نشان می دهد که همین کشورهاي صنعتی، خود داراي بزرگ ترین زرادخانه های این عوامل می باشند.

2- تسلیحات بیولوژیک نسبتا آسان ساخته می شوند. توانایی تولید عوامل بیولوژیک در مقیاس آزمایشگاهی براي مقاصد تروریستی کفایت می کند و براي مقاصد نظامی، مقیاس بزرگ تولید لازم است که به راحتی از امکانات و تجهیزات داراي کاربرد دو جانبه به دست می آید. دستیابی به عوامل بیولوژیک جنگی نیز نسبتاً آسان است و سویه اولیه این ارگانیسم ها از طریق کلکسیون هاي کشت قابل دسترسی است. همچنین آن ها را می توان از منابع طبیعی یا ذاتی مانند نمونه هاي خاك و یا جوندگان و ... به دست آورد. شیوع اخیر بیماري ابولا در آفریقا، عفونت ویروس هانتا در آسیا و آمریکا مدارکی دال بر وجود ارگانیسم در محیط است. همچنین از ارگانیسم هاي دست کاري شده ژنتیکی نیز به عنوان عامل بیولوژیک جنگی استفاده می شود.

3- کشف و سنجش عوامل بیولوژیک به آسانی مقدور نیست. براي شناسایی دقیق عامل بیولوژیک به تجهیزات و امکانات پیشرفته نیاز است و شناسایی دقیق عامل مدتی طول می کشد در حالی که کشف و سنجش در تسلیحات شیمیائی و هسته اي به راحتی با وسایل و دستگاه هاي آشکارساز قابل دسترسی و انجام است.

4- عوامل بیولوژیک به سرعت گسترش می یابند و کنترل یا پیشگیري از گسترش دامنه بیماري، بسیار مشکل است. معمولاً براي انتشار عوامل بیولوژیک از بستر هوا استفاده می کنند. برخی از عوامل بیولوژیک قابلیت انتقال از فردي به فرد دیگر را دارند. بعضی از عوامل نیز داراي ناقل یا میزبان ذخیره هستند. در نتیجه برخی از عوامل بیولوژیک می توانند به وسیله مسافران یا مهاجران، پرنده ها و حیوانات مهاجر، حشرات یا حیوانات ناقل و ذخیره از منطقه اي به منطقه دیگر منتقل شوند و موجب گسترش بیماري گردند. این نوع پخش و گسترش در تسلیحات شیمیائی و هسته اي قابل اجرا نیست.

5- مداومت اثر عوامل بیولوژیک در منطقه زیاد است. بیشتر عوامل شیمیایی مدت طولانی در منطقه پخش شده باقی نمی مانند. بعضی از عوامل شیمیایی پایدار، مانند خردل ها ممکن است در شرایط آب و هوایی مناسب به مدت چند ماه در محیط باقی بمانند، اما عوامل بیولوژیک که موجودات زنده و فعالی هستند براي مدت ها می توانند در محیط زندگی کنند و یا باعث ایجاد بیماري شوند و در چرخه انتقال بیماري قرار بگیرند.

6- ویژگی دیگر تسلیحات بیولوژیک این است که بسیار ارزان تهیه می شوند و از نظر اقتصادي هزینه زیادي صرف نمی شود. در مورد تسلیحات شیمیایی و به ویژه هسته اي نیاز به وجود تأسیسات و اقدامات زیر بنایی است.

7- تولید تسلیحات بیولوژیک به صورت پنهانی امکان پذیر است. تمام وسایل و تجهیزات براي تولید مقیاس بزرگ عوامل بیولوژیک جنگی در بازار جهانی کاربرد دو جانبه دارند. از این تجهیزات در مراکز تولید دارو، صنایع غذائی، پزشکی، صنایع آفت کش ها و ... استفاده می شود. از طرفی فناوري هایی که براي تولید آنتی بیوتیک ها، واکسن ها، تولید غذا و ... بکار می روند به آسانی به مراکز تولید عوامل بیولوژیک جنگی تبدیل می شوند. همچنین تسلیحات بیولوژیک در خفا و تحت پوشش تحقیقات آزمایشگاهی، بیولوژیکی و ... تولید و ذخیره می شوند و استفاده از عوامل بیولوژیک در داخل مناطق دشمن به آسانی مقدور بوده و به سختی می توان آن را اثبات نمود.

8- براي یک حمله بیولوژیک لازم نیست که مقادیر زیادي از عوامل استفاده شود؛ به عبارت دیگر از آنجا که عوامل بیولوژیک تکثیر می یابند و زیاد می شوند، میزان اندکی از آن ها براي رسیدن به هدف هاي از پیش تعیین شده کفایت می کند اما از طرف دیگر، چون عوامل بیولوژیک زنده هستند، نسبت به نور خورشید، درجه حرارت و سایر عوامل محیطی حساس می باشند. از این رو عوامل بیولوژیک پخش شده در محیط ممکن است زنده باقی بمانند در حالی که قدرت ایجاد بیماري را از دست داده باشند.

9- عوامل بیولوژیک هیچ گونه آسیبی براي تجهیزات، مراکز صنعتی، کارخانه ها و سایر تأسیسات نداشته و داراي این مزیت هستند که مهاجم بعدها قادر به استفاده از این مراکز خواهد بود؛ به عبارت دیگر تسلیحات بیولوژیک و تا حدي سلاح هاي شیمیایی خسارت چندانی به موارد غیر زنده وارد نمی کنند ولی تسلیحات اتمی داراي قدرت تخریب و سرعت عمل بالایی هستند و در عرض چند ثانیه تا مسافت کیلومترها تخریب می کنند و تا مدت ها نیز غیرقابل استفاده خواهند بود.

10- امکان استفاده از عوامل بیولوژیک به صورت چند منظوره و هم زمان علیه انسان، حیوان و گیاهان مقدور می باشد.

11- ویژگی دیگر تسلیحات بیولوژیک، نیاز نداشتن به فناوري پیچیده و غیر قابل دسترس براي تولید است.

 

 کپی با ذکر منبع وبسایت جامع سلامت در حوادث و بلایا مجاز می باشد.

تبلیغات در گوگل,طراحی کاتالوگ,قیمت طراحی سایت حرفه ای,بشکه پرکلرواتیلن,قیمت طراحی سایت,نمونه طراحی کاتالوگ,تبلیغات در صفحه اول گوگل,سایت آماده,طراحی سایت خبری,قیمت تبلیغات گوگل,تبلیغات گوگل,طراحی سایت صنعتی,پرکلر اتیلن,طراحی سایت 24 ساعته,طراحی سايت با جوملا,طراحی سایت در 24 ساعت,طراحی وب سایت حرفه ای,ماژول تاریخ شمسی,آموزش طراحی وب سایت با جوملا,طراحی سایت مداحی,طراحی سایت مذهبی,قیمت طراحی وب سایت,تبلیغات گوگل,ماژول تاریخ عربی,طراحی سایت حرفه ای,xvhpd shdj,وب سایت ارزان,ماژول ساعت جوملا 3,ساعت برای جوملا,طراحی اپلیکیشن,طراحی سایت املاک,آموزش جوملا,ساعت متحرک جوملا,طراحی سایت فوری,طراحی اپلیکیشن اندروید,ماژول ساعت برای جوملا,تبلیغات در سایت گوگل,طراحی سایت حرفه ای,آموزش طراحی وب سایت,طراحی سایت فروشگاهی,طراحی لوگو,گوگل ادوردز,طراحی سایت رایگان,طراحی اپلیکیشن موبایل,طراحی سایت ارزان,ماژول تاریخ شمسی جوملا 3,قیمت طراحی کاتالوگ,طراحی سایت شخصی,پرکلرواتیلن,ماژول تاریخ ایرانی,طراحی سایت ارزان,طراحی سايت با جوملا,سایت های آماده,تبلیغ گوگل,ماژول تاریخ جوملا,طراحی کاتالوگ تبلیغاتی,ماژول تاریخ انگلیسی,قیمت طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,طراحی سایت خبرگزاری,پرکلراتیلن,طراحی کاتالوگ حرفه ای,طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,آموزش طراحی سایت,طراحی کارت ویزیت,